

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.4 mm |
| Width | 4.82 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 8.89 mm |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Type | Switching Diode |
| Forward Current | 10 A |
| Forward Voltage | 920 mV |
| Reverse Recovery Time | 35 ns |
| Average Rectified Current | 5 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 300 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 300 V |
| Element Configuration | Common Cathode |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 3 A |
| Reverse Voltage | 300 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 150 A |
| Reverse Current | 200 µA |
| Recovery Time | 35 ns |
| Reverse Voltage (DC) | 300 V |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$1.19558
Ext.Price$1.19558
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.19558 | $1.19558 |
| 10 | $1.00051 | $10.00510 |
| 25 | $0.94462 | $23.61550 |
| 50 | $0.89184 | $44.59200 |
| 100 | $0.77930 | $77.93000 |
| 300 | $0.75094 | $225.28200 |
| 500 | $0.72362 | $361.81000 |
| 1000 | $0.69956 | $699.56000 |
